Epos o pokore (nielen pre milovníkov pátosu)

Autor: Marianna Petrová | 13.6.2016 o 23:22 | (upravené 19.6.2016 o 7:30) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  413x

Čistá náhoda chcela, aby som sa stretla so spolužiakom z vysokej, nesmrteľným dobrákom, a dokonca aj niekoľkoročným bývalým kolegom.

Po mojom odchode do Bratislavy sme si zvykli poslať nejaký ten email, ale viete, ako to chodí. Zíde z očí, zíde z mysle. Aj keď to nie je nikto, koho by ste z mysle chceli dostať.

Veď ako by ste aj mohli, keď je to niekto, kto sa v škole stále nehorázne sústredil a dobrovoľne sa potom delil o svoje poznámky z prednášok. Z jeho zošitov sa učil celý ročník a ja rozmýšľam, či sme mu dali dostatočne pocítiť, akú záslužnú činnosť pre nás, svojich spolužiakov, robil. Pomáhal nám, chudákom, všetkým. Hrdina. Presne takého sme v krúžku potrebovali.

Hrdinsky sa správal aj na skúškach. Vždy. Uvoľňoval atmosféru. Svojím nadhľadom, humorom, pokorou. Tie nestrácal ani neskôr, keď sme sa obaja pracovne uplatnili v tom, čo sme vyštudovali: v boji za transparentnosť a v budovaní reality, kde sa veci dajú meniť k lepšiemu.

Mne sa ich meniť nedarilo.

Je mi to ľúto, ale nešlo mi to tak, ako som si to vysnívala. Odišla som.

Hrdina zostal, lebo jemu to šlo skvele, a ja pevne verím, že keď veci menil, tak jedine k lepšiemu. Len tým, že ich neignoroval. Že o nich písal...

Za jeho poctivú robotu ho nedávno nominovali na jednu celkom významnú cenu. Na vyhlásenie výsledkov mal prísť do Bratislavy.

„Preboha...“

On, usadený v rodnom meste, pracujúci v nenápadnej budove provinčného vzhľadu. Bratislava ho cez širokú škálu pracovných ponúk niekoľkokrát chcela stiahnuť do svojich útrob, no statočne odolával. Tvrdí, že by sa tu v živote nezorientoval, že je tu všade veľa ľudí a tak nejako podobne. Karierista nie je a doma je mu jednoducho dobre. Tých niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy je presne tá vzdialenosť od hlavného mesta, ktorá Hrdinovi maximálne vyhovuje.

„Chceš sprievodcu?“ odpovedala som mu na email, v ktorom sa mi posťažoval na to, že nominácia je síce super, ale on bude teraz šesť týždňov v strese, ako v Bratislave nájde miesto, kde budú vyhlasovať víťazov. Hrdina nie je žiaden domased, rád spoznáva mestá po celom svete, ale Bratislave sa akosi vyhýba.

„Môžeme sa stretnúť na letisku?“ navrhol a ja som úplne chápala, že prečo.

A tak sme sa stretli na letisku, aj keď nikto z nás sa nechystal nikam odletieť.

Cesta do podniku v centre, kde sa odovzdávali ceny, nám zbehla nezvyčajne rýchlo. Nezvyčajne preto, lebo v Bratislave sú už tradične medzi piatou a šiestou zápchy, a asi aj pre tento fenomén našej malebnej metropoly sa Hrdina radšej zdržiava doma. My sme však celé zápchy prekecali a on nakoniec tú cenu vyhral.

Pri jej preberaní veľa nerečnil, len sa poďakoval všetkým za to, že môže tráviť čas s nimi, a nie napríklad s vyšetrovateľmi nejakého trestného oznámenia, ktoré naňho ktosi za čosi podal. Nič smiešne, ale v duchu som sa zasmiala. Keď bojujete za transparentnosť, nie každému sa to môže páčiť.

„Keby sa teraz všetci tí ľudia, ktorí mi tú cenu dali, dozvedeli, že ani neviem, kde momentálne som, tak mi ju asi vezmú,“ smial sa, keď som mu vysvetľovala, ako sa dostane z Bratislavy. Zvládol to. Pokoril veľkomesto. Aj bez GPS, ktoré stále ešte nemal.

Ak nazvete hrdinom niekoho, kto si prácu robí poctivo, a dokáže si udržať aj pokoru a nekonečný zmysel pre humor, prekvapí to možno aj tých najväčších milovníkov pátosu. Ale toto nie je veľkolepý epos len pre nich. Je to obyčajný príbeh o tom, že aj v dnešnom svete sa poctivá práca nestratí a nakoniec je docenená.

Máte aj vy okolo seba takýchto ľudí? Hrdinky a hrdinov, ktorí by si nejakú cenu zaslúžili každý deň? Som presvedčená, že máte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?